Na podstawie doniesień naukowych wiemy, że zmiany zwyrodnieniowe najczęściej dotykają stawu kolanowego. W przybliżeniu połowa operacji z przyczyn „zużycia” aparatu ruchu dotyczy również kolan.
Dlaczego właśnie kolano jest podatne na zużycia bardziej niż inne stawy?
Z dwóch konkretnych powodów:
- złożona budowa, a także mechanizmy powodujące pełnienie funkcji stawu
- utrzymanie masy ciała pacjenta
Zużywanie stawu, czyli degeneracja powoduje zmiany w obrębie chrząstki i kości. Początkowo nie występują jeszcze dolegliwości bólowe, ale kiedy już się pojawią to najczęściej pacjent zaczyna oszczędzać kolano, a brak ruchu tylko pogarsza zwyrodnienie. Niewystarczająco poruszany i mało obciążany staw jest niedożywiony, obumierają kolejne komórki chrząstki, występują zaburzenia równowagi w układzie mięśniowym rąk i nóg, po stronie odciążanej mogą wystąpić zaniki mięśniowe i zaburzenia koordynacji.
Gonartroza to nazwa choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, gdzie do objawów początkowych zaliczamy: występowanie dolegliwości bólowych przy dłuższym siedzeniu lub leżeniu, podczas obciążeń, przy przemęczeniu. Do późnych objawów zaliczamy: ciągły ból w okolicy stawu oraz w obrębie mięśni otaczających i regulujących pracę stawu.
W celu zapobiegania powstawaniu zwyrodnień zaleca się, aby przeciwdziałać nadwadze lub zmniejszyć masę ciała, zbilansować dietę oraz podejmować regularnie aktywność fizyczną.